Proměňte svou starou koupelnu v 5½ krocích a nečekejte na: „Až bude čas, miláčku!“

DIY renovace koupelny, kterou zvládne „kdejaká blondýna!“

náklady na proměnu: 3863 Kč (včetně doplňků)
časová náročnost: 3 dny (zahrnuje schnutí a úklid)

Bydlíte v nájmu a nechce se Vám investovat do nové koupelny, nebo zatím nemáte našetřeno na novou? To vůbec nevadí, stačí málo a vykouzlíte si zcela jedinečnou, novou koupelnu a nebude Vám to trvat déle než 72 hodin, to Vám slibuji :-).

více inspirace

sledovat

Tuto první proměnu bydlení na svém blogu DOMOVna2 jsem věnovala jako překvapení mým rodičům, kterým jsem jela do Plzně na týden pohlídat své kočky:-) po dobu, kdy sjížděli svahy v sousedním Rakousku. Mezitím co jsem se v montérkách a rukavicích potila v přetopené koupelně, si oni s přáteli dávali v ledovém baru na sjezdovce lehké tekuté občerstvení. Netušili, že jejich dcera se ani neválí u televize a ani se denně „nevykecává“ s kamarádkami nad sklenkou vína.

A jak to začalo? Jednou k nám přišla návštěva mladšího ročníku a ptá se: „Proč máte tak tmavou koupelnu, to jste si nemohli pořídit světlejší dlaždice?“ Táta se pousmál a mladíkovi vysvětlil, že na výběr jsme samozřejmě měli: „V té době sis mohl vybrat jestli chceš hnědou nebo šedou kůži a leccos byl „kumšt“ sehnat i přes známé v keramičce v první jakosti.“ Zajímavé je, že pokud se něčím obklopujete od bezprostředního dětství a rostete s tím, tak jako my s  hnědě-hnědou koupelnou, nepřijde Vám na mysl že je vlastně ta koupelna stará, tmavá a ošklivá. To mi také došlo až když jsem do svého rodného domu začala jezdit jen jako návštěva.

A tak jsem se na interiér, kde jsem vyrůstala, podívala ne očima dítěte, ale okem bytové designérky a teď Vám celý postup popíši, abyste i Vy hravě zvládli jarní redesign své koupelny. Mimochodem, ta vůně novoty a čistoty po nátěru dlaždic s tím přicházejícím jarem krásně koresponduje.


Co budete k renovaci koupelny potřebovat:

 • Syntetické barvy na dlaždice (cca 1l/6m2 při 2 vrstvách)
 • Odmašťovadlo
 • Ředidlo(dle typu syntetiky-uvedeno na obalu barev)
 • Pěnové válečky s vaničkou
 • Štětce: kulatý na probarvení spár a plochý na zarovnání a obtažení rohů
 • Fólie na zakrytí
 • Modrá olepovací páska
 • Lazurové barvy na nábytek (v případě renovace dřevěných povrchů)
 • Smirkový papír
 • Vhodný je také respirátor na výpary ze syntetických barev(já ho neměla a vše jsem ve zdraví přežila:-)

A pokud si nepamatujete na „hnědou kůži“, asi by Vás také zajímalo, jak vypadala naše hnědo-hnědá koupelna před a po mém zásahu, tady se můžete podívat:

Proměna bydlení DOMOVna2: koupelna „Před a Po“

Renovace koupelny DOMOVna2: „Před a Po“

Použité barvy:

Barevné schéma: Na nátěr dlaždic jsem použila syntetické barvy s vysokým leskem, které jsem si nechala namíchat dle NCS vzorníku, vybrala jsem teplý vanilkový odstín a taupe, který má podtón do zelena, aby v koupelně nebyly jen samé teplé barvy. Všimněte si, jak i hnědé dřevěné skříňky krásně „přebraly“ barevný nádech odrážející se od stěn. Jako výrazný a prosvětlující barevný akcent do koupelny s malým oknem jsem zvolila zlaté doplňky.

Koncept: Pro spodní část koupelny jsem úmyslně zvolila světlejší vanilkový odstín, protože nábytek, vana, stojící skříňky, koš na prádlo a pračka, zkrátka vše co stojí na zemi interiér uzemňují a působí pak těžkopádně. To se vhodně zvolenou výmalbou dá snadno zkorigovat. Pro dodání moderního šmrncu jsem koupelnu rozdělila čistě bílým slabým pruhem.

Další použitý materiál:

Další pomůcky k renovaci a nátěru: odmašťovadlo, ředidlo, fólie, štětce, lazura

Začínáme:

1. PŘÍPRAVA: čištění povrchů, odmaštění dlažby, zakrytí fólií a olepení ploch, které nebudeme malovat modrou páskou

1. Příprava povrchů

2. PRVNÍ VRSTVA: Probarvěte kulatým štětcem očištěné spáry a obtáhněte rohy a linie, kde dlaždice končí a začíná zeď, plochým štětcem. Poté naneste první vrstvu barvy pěnovým válečkem(vyvarujte se válečků s delším chlupem). Dbejte na řádné vytvrzení barvy před nanesením další vrstvy, vždy by tento údaj měl být uveden na obalu barvy, či v technickém listu, v mém případě to bylo 18 hodin.

2. Nátěr dlaždic první vrstvou

3. NÁBYTEK: renovace dřevěného nábytku – očištění, zbroušení a nátěr horních desek nábytku lazurou(indický palisandr).

Skříňky jsme měli v dobrém stavu, tak jsem zbrousila a natřela jen horní desky tmavě hnědou lazurou ve studeném tónu. Krásně se tím doplnilo vybrané barevné schéma a celek se dotvořil další horizontální linií, která koresponduje se sněhově bílým proužkem.

 

4. DRUHÁ VRSTVA: nátěr spár a nanesení 2. vrstvy barvy na dlaždice válečkem. Po zaschnutí jsem odstranila lepenkové pruhy, které zakrývaly plochu na středový bílý rantl.

5. BÍLÝ PRUH: olepení plochy na bílý dělící pruh modrou páskou, nanesení 2 vrstev bílé barvy na dlaždice a závěrečný úklid 🙂

4. a 5. Dodělání dělícího pruhu a úklid

5½ DEKOROVÁNÍ: a protože „vymazlit“ si interiérovou proměnu doplňky, je už jen samá radost, nemohla jsem to ani počítat za jeden celý krok:-) Zlatým sprejem jsem nastříkala stávající bílé dekorační ryby a natřela dřevěné korálky od nově pořízeného závěsného květináče, tak aby vše ladilo. Místo věnce jsem zavěsila nad vanu kulaté zlaté prostírání, které mě v obchodě okamžitě zaujalo, no za 42Kč, nekupte to :-). Pořídila jsem textilní koš na prádlo v neutrální šedo-béžové barvě, textilní koše na umělé květiny na okno a super kovovou lucernu v boho stylu za 105Kč, kterou jsem postavila na vanu.

5½ Dekorování

Podívejte se na fotky první bytové proměny za 3 dny a 3863Kč a vrhněte se doma na tu svojí!

Detaily z proměny koupelny DOMOVna2

Renovace koupelny DOMOVna2

Pokud byste potřebovali s něčím poradit, nebo by Vám něco z mého postupu nebylo jasné, neváhejte mi napsat, ráda Vám pomohu. Jestli se Vám proměna líbí, ale na renovaci byste si sami netroufli, nebo zkrátka kutilské práce nevyhledáváte, a přesto byste chtěli udělat jarní změnu i u Vás doma, můžete využít mých služeb bytové designérky a koučky.

Budu také moc ráda, pokud budete článek dál sdílet, aby krásných koupelen přibylo, a to nejen toto jaro! Sledujte můj FB a Instagram a těšte se na další připravované proměny a DIY krok za krokem:-) Jo a nezapomeňte se mi pak s Vašimi výtvory pochlubit!

více inspirace

 

 

Komentáře

 1. olga čermákova napsal:

  Prosím vás,čím jste natřela vanu a jestli jse neloupe.Děkuji.Olga

 2. Alice Anbu Mahesh napsal:

  co znamená „ořezat rohy“, díky:-)))

 3. Lída napsal:

  Nátěr spár? Také barvou na dlaždice?

 4. Dobrý den, můžu se zeptat jak jste začišťovala spáry? Poté co jste ošistila obklad, tak jste štětcem přejela spáry a hrany a až poté malovala pěnovým válečkem?

  Předem děkuji za odpověď

  • Dobrý den, Dominiko, nejprve jsem očistila obklad odmašťovačem, pak jsem kulatým štětcem probarvila spáry, obtáhla rohy a místa, kde končí dlažba a začíná strop, kam by se váleček nedostal a až poté pěnovým válečkem natřela zbytek plochy.

 5. Veronika napsal:

  Dobrý den,
  jak jste vyřešila přechod vany a dlaždiček, prosím? Mám to zasilikované a dost nepřesně. Dávala jste nakonec ještě vrstvu silikonu nebo to jen začistila a nechala stávající?
  Předem děkuji,
  Veronika Š.

 6. Bára napsal:

  Dobrý den, krásná práce. Mám dotaz máte zkušenost i s barvou na podlaze? Není náchylná na poškrábání atd. Děkuji za info a zkušenosti.

  • Hezký den, Báro,

   děkuji za chválu. Podlahu jsem nenatírala, vím, že některé dvousložkové barvy jsou možné použít i na podlahu, já bych to ale vzhledem k namáhání povrchu, jak mechanickému, tak i kvůli vlhkosti nedoporučovala. Jen pokud byste chtěla opravdu dočasné řešení a plánujete pak podlahu měnit.

 7. Leona napsal:

  Dobry den , natirala jste nekdy dlazbu ? At koukam ,jak koukam , nikde nevidim a zatim nikdo neporadil .Dekuji

  • Hezký večer, Leono,
   dlažbu jsem nenatírala záměrně, vím, že některé dvousložkové barvy je možno použít i na podlahu, já bych to ale vzhledem k namáhání povrchu, jak mechanickému, tak i kvůli vlhkosti nedoporučovala. Jen pokud byste chtěla opravdu dočasné řešení a plánujete pak podlahu měnit.

 8. HankaV napsal:

  Dobrý den, mohu se zeptat, jak vypadají po několika měsících spáry? Netvoří se tam plíseň? Neloupe se to? Děkuji za odpověď.

  • Hezký den, Hanko,

   spáry jsou zatím ve stále stejném stavu, jako po dokončení, nic se neloupe, ani se netvoří plíseň. Ovšem nenatírala jsem dlaždice ve sprchovém koutu, tato barva se obecně nedoporučuje na místa, kde se drží voda(podlaha sprch. kouta).
   Bára, Domov na druhou

 9. Jindra napsal:

  Úplně mě to nadchlo 😊. Máte to moc krásné. Můžu se zeptat jestli se stále barva neloupe? Jste moc šikovná 😊

 10. Veronika napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli si myslíte, že je nejlepší použít tuto značku barvy nebo lze použít i jinou, například (hornbach, obi…) a bude stejně kvalitní. V kterém období je nejlepší natírat? Chceme natírat v lednu, ale stěhovat se budeme až v březen – duben, myslíte, že zima má nějaký vliv na nátěr například (popraskání).

  Jinak bych se chtěla optat, jestli nátěr stále drží? 🙂 Jinak práce výborná, naprosto nás to nadchlo! 🙂

  Děkuji za odpověď. 🙂

  • Hezký den, Veroniko,

   myslím, že klidně můžete použít i barvu jiné značky, hlavně, by byla na syntetické bázi, ne vodouředitelná. Natírejte nejlépe v období, kdy můžete řádně větrat, protože chvíli trvá, než zápach z barev vytěká. Ano nátěr stále drží, jen v místech kolem vany a za umyvadlem je potřeba dělat nové silikony.
   Bára

 11. Linda napsal:

  Dobrý den,
  teda já koukám. Zrovna opět pátrám jak předělat svojí koupelnu bez zásahu majzlíkem. Mám stejnou dlažbu v hnědé kůži, akorát v menším rozměru dlaždic a přesně jak uvádíte, tenkrát to byl prý naprosto nesehnatelný luxus. Ráda bych s tím také něco provedla, ale pořád mám nějaký sentimentální pocit a nechci zničit dědečkovo práci, všechno co šlo jsem pouze zakrývala, novou podlahu jsem položila na starou, obklady v kuchyni, zakryla kuchyňským panelem atd., jen s koupelnou jsem si nevěděla rady. V jste mě teda ale nahlodala! Mám koupelnu podkrovní, z půlky obloženou dřevem v barvě vašeho nábytku, ale umyvadlo, vanu i wc mám v takové světle béžové barvě (když koukám na Vaše foto, řekla bych, že ve stejné barvě jako je vana, ne-li stejnou) a tak si říkám, jak by to vypadalo, kdybych stěny dala třeba do bílé, nebo vanilkové, abych se pak neproklínala. Na kombinace si snad ani netroufám. K tomu mám na cestě bílý nábytek. Říkala jsem si, že je retro zase v módě a tak to třeba nábytek vyřeší a bude to vlastně super moderní (=D) ale když to vidím…nasadila jste mi brouka do hlavy. Je to opravdu paráda, díky za inspiraci =))

 12. Martina napsal:

  Dobrý den,

  prosím, jak jste čistila povrch a připravovala dlaždice na nater? Je potřeba je nějak speciálně očistit, obrousit spáry nebo jen umýt, odmastit a hned natírat?
  Děkuji

 13. Dobrý den, Martino,

  dlaždice jsem jen odmastila. B.

 14. Petra napsal:

  Dobrý den, je potřeba nějaká speciální péče o kachličky s nátěrem? Koupili jsme dům, ve kterém je docela šílená kombinace kachlí v koupelně (zelená / oranžová / bílá) a přemýšlím, jestli s tím vydržím pár let žít (rozumějte cca 10) nebo jestli se spíše pustit do této menší rekonstrukce. Jak kachličky vypadají po 3 letech? A bylo by eventuálně možné poslat detail kachlí (jestli je povrch jednolitý a lesklý, není moc vidět struktura tahů / válečku)? Děkuji.

  • Dobrý den, kachličky jsou pořád stejné i po 3 letech, ale ve sprchovém koutě, kde se drží voda jsem nenatírala a vanu nepoužíváme, za umyvadlem jsme jen měnili silikony, jinak je vše ok. Tahy válečkem vidět nejsou, plocha se slila, samozřejmě pokud mají kachle reliéf, tak vidět bude.

 15. Pavla napsal:

  Dobrý den..kolik máte metrů čtverečních a kolik barev jste kupovala? Odpovídala spotřeba 1l na 6 m čtverečních při dvou vrstvách?

 16. Jolana napsal:

  Krasny den, tez moc chvalim. Hledam incpirace a narazila jsem na Vasi praci. Dodala jste mi velkou odvahu, ze to jako zena take zvladnu. Koukam, ze jste psala, ze se barva neloupe. Premyslim, zda kvuli odlupovani by bylo lepsi treba nakym jemnym smirkem obrousit? Stare kachlicky jsou ty typicke leskle zelene ze starych dob. A vanu z vnejsi casti jste natirala tim stejnym asi, ze? Dekuji moc.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *